top of page
Search

Dosiahnite presne to, v čo veríte.

Updated: Apr 27, 2021

Denno-denný tvrdý tréning v posilňovni, telocvični či na dráhe. Výkonnosť stúpa a pár dní pred štartom cítime, že tento krát by to mohlo vyjsť. No krátko pred začiatkom sa nám do cesty vkradne nervozita, pri pohľade na súperov poklesne sebadôvera a náš následný výkon, hoci nebol zlý, nepriniesol očakávaný výsledok. Tesne sme prehrali s našim rivalom, zaostali za limitom alebo kazili prihrávky.


Prežívame pocit sklamania a analyzujeme, kde sa stala chyba, „Veď viac sa už azda trénovať ani nedá, tak v čom je, teda problém?“ Toto sú situácie, ktoré každý športovec dôverne pozná. Prečo teda niekto dokáže opakovane dokráčať až na samotný vrchol, zatiaľ čo iní zostávajú hlboko v poli porazených?


Odpoveď možno hľadať v známom výroku Henryho Forda: „Ak si myslíš, že to dokážeš – máš pravdu. Ak si myslíš, že to nedokážeš, tiež máš pravdu.“ Úchvatným príbehom zo sveta tenisu sa dostaneme hlbšie k dôležitosti osobného nastavenia pre naše víťazstvá.

Patrick Mouratoglou, tréner bývalej americkej svetovej jednotky v tenise, Sereny Williams, v jednom rozhovore povedal: „Všetci máme svoje limity. Tie však nie sú technické, fyzické či taktické. Sú duševné. Aj hráčovi s najvyššími ambíciami na planéte môžu pochybnosti ovplyvniť spôsob myslenia. A keď nemyslíte ako šampión, nekonáte ako šampión, ako šampión ani nevyhrávate. Dôležité je, preto vedieť dosiahnuť, aby myseľ fungovala správne."


Úžasný príklad sa spomínanej hráčke stal počas účasti na jednom z ročníkov slávneho Wimbledonu. „V predošlom ročníku prehrala, čo sa prejavilo aj na jej sebadôvere. Boli približne 2 týždne do konca turnaja a bolo nutné niečo zmeniť, pretože predovšetkým jej hra na sieti bola mizerná. Bola nervózna a strácala pri nej mnoho loptičiek. Bol to veľký problém, pretože jej agresívna hra bola práve v hre na sieti postavená“, povedal tréner. Bol si vedomý, že je čas niečo spraviť. Blížilo sa štvrťfinále a v ňom súperka, na ktorú by to s aktuálnou hrou v žiadnom prípade nestačilo.


Na druhý deň pri tréningu jej povedal: „Vždy keď zahráš krátky úder a ideš na sieť, som maximálne uvoľnený, pretože viem, že v tom máš 80 percentnú úspešnosť.“ Toto ju prekvapilo a reagovala slovami: „To je neuveriteľné, ja som myslela, že to na sieti kazím. “ On jej ukázal vlastnoručne pozmenenú štatistiku a povedal „Možno to tak cítiš, ale štatistika ukazuje pravý opak.


To čo sa následne začalo diať bolo fascinujúce. Od toho momentu ju už nikto a nič nezastavilo. Jej hra sa okamžite rapídne zlepšila a jej štatistika úspešnosti v hre na sieti skutočne vyskočila na 80 percent. O pár dní neskôr vošla do histórie ako víťazka Wimbledonu.

Bola to síce lož, ale bolo potrebné jej pripomenúť, kým vlastne je. Nakoniec ten turnaj vyhrala, takže tá lož sa stala pravdou.“ dodal tréner.

Jedinečný príbeh, ktorý nepotrebuje ďalší komentár. Je dokonalým potvrdením vyššie uvedeného výroku Henryho Forda. A ako to máte vy? Aká je vaša cesta, či už v športovej, alebo profesnej oblasti? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v diskusii pod článkom.


-JCN-

Comments


bottom of page