top of page
Search

Dokážem začať podnikať aj bez kapitálu?

Updated: Jul 7, 2021

Sú tomu približne dve desiatky rokov, čo jeden muž v mojom okolí vyhral v lotérii 5 miliónov slovenských korún. Akokoľvek to znie neuveriteľne, ubehli necelé dva roky a z výhry nebolo nič. Dovolenky, drahé auto, obliekanie, luxus a muž dnes opäť žije od výplaty do výplaty. Kládol som si vtedy otázku "akú hodnotu majú peniaze bez myšlienky?".


Vo svetle tohoto príbehu možno vidieť, že skutočným bohatstvom a kapitálom nie sú peniaze, ale to, čo má každý z nás úplne zadarmo vo svojom vnútri. Dá sa však napr. úspešné podnikanie vybudovať aj z nulovej štartovacej čiary? Nájdite odpoveď v inšpiratívnom príbehu, ktorý je dôkazom, že rozhodujúcimi zdrojmi sú tie naše vnútorné. Vďaka ním máme vo vlastných rukách podstatne viac, než si myslíme.


Obyčajný chlapík s neobyčajným príbehom


Utorok ráno. Sedíme s kolegom na "Slovnaftke" pri káve a čakáme na obchodného partnera, s ktorým máme pokračovať v ceste. V tom môj kolega zbystril pozornosť a pozdravil sa s chlapíkom, ktorého som ešte nikdy predtým nevidel. Prisadol si k nám a rozprúdila sa debata. Na otázku „Ako sa máš?“, nám v stručnosti rozpovedal svoj príbeh.

Mal dobre rozbehnutú špedičnú firmu: nakúpených niekoľko kamiónov a niekoľko desiatok zamestnancov. Firme sa darilo a stále sa rozrastala. Ako to však niekedy chodí, nájdu sa aj špekulanti, ktorým charakter a dodržiavanie dohôd nič nehovorí. Vďaka niekoľkým neplatičom na veľkých zákazkách sa firma jedného dňa ocitla v krachu. Ba čo viac, v záujme vysporiadania svojich záväzkov sa na jej účte začali objavovať záporné čísla. Z úspešného podnikateľa sa rázom stal človek s exekúciami na krku a aby toho nebolo málo, chrbtom sa mu otočila aj vlastná partnerka. Skutočne ťaživú situáciu, sa navyše rozhodol "riešiť" alkoholom a nádej na záchranu bola v nedohľadne.

V jeden večer, keď opäť sedel pri poháriku v bare, prihovorila sa mu neznáma sympatická žena. Dali sa do reči a postupne jej vyrozprával celú svoju situáciu. Od nej sa na oplátku dozvedel, že je to osoba s bohatými skúsenosťami z oblasti účtovníctva a obchodného práva. Keďže medzi nimi preskočili vzájomné sympatie, začali sa stretávať. Na jednej zo schôdzok sa ho spýtala, či môže nahliadnuť do firemného účtovníctva. Povedal si, že horšie to už aj tak byť nemôže a súhlasil. Jej skúsenosti sa napokon ukázali ako skutočné a vďaka jej aktivite sa veci postupne začali hýbať k lepšiemu. Jej podmienkou bolo, že kým ona sa mu postará o účtovníctvo, on sa opäť začne venovať podnikaniu.


Tak sa aj stalo. Spoločne premysleli detailný plán a dali sa do práce. Postupne sa podarilo vyrovnať dlhy a firma začala opäť naberať čoraz jasnejšie kontúry. Prostriedky získané z počiatku na báze sprostredkovaných služieb, postupne vytvorili kapitál na kúpu prvého auta a časom k nemu pribudli ďalšie. Výnimočnosť príbehu podčiarkuje fakt, že firma dnes už prekonala svoju predchodkyňu.


Inšpiratívny príbeh je dôkazom toho, že nie je podstatné, aký veľký je náš momentálny kapitál, resp. akými vonkajšími zdrojmi disponujeme. Jediné podstatné zdroje, ktoré dokážu hýbať svetom, sú tie, ktoré má každý z nás vo svojom vnútri úplne zadarmo.


Čo dodať na záver?

Ak by si snáď niekto myslel, že tento príbeh je ojedinelý, stačí sa lepšie rozhliadnuť po svojom okolí. Určite v ňom nájdete mnohých, ktorí mali rovnakú štartovaciu čiaru a napriek tomu dokázali dosiahnuť rozdielne výsledky. Dobrou správou však je, že už čítaním tohto článku ste na správnej ceste. A povzbudzujúcou správou je, že aj tí najúspešnejší mali svojho času rovnakú, ak nie horšiu štartovaciu čiaru, než vy práve v tomto okamihu. Napokon, kto pozná príbehy velikánov, ako Bill Gates či Steve Jobs, vie, že ani oni neboli výnimkou. Velikánmi sa stali práve vďaka vnútorným zdrojom, ktorými dispounujete aj vy. Oni tie svoje našli, aké sú tie vaše?

 

Ak aj vy poznáte podobné príbehy, podeľte sa o ne s nami v diskusii pod článkom.


- JCN -

Comentarios


bottom of page